
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Positions | 7 |
| Connector Type | Shrouded |
| Gender | Male |
| Packaging | Reel |
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mating Post Length | 2.15 mm |
| RoHS | Compliant |
| Termination Post Length | 1.8 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch | 1 mm |
Stock: 739
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10397
Ext.Price$0.10397
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10397 | $0.10397 |
| 10 | $0.09297 | $0.92970 |
| 50 | $0.08314 | $4.15700 |
| 100 | $0.07659 | $7.65900 |
| 500 | $0.07056 | $35.28000 |
| 1000 | $0.06500 | $65.00000 |
| 3000 | $0.05988 | $179.64000 |
